88 Cannavaro PES 2010
| Name | Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
95
Defence
81
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
77
Acceleration
83
Response
76
Agility
71
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
60
Swerve
75
Header
91
Jump
72
Technique
53
Aggression
88
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- S10 DF Leader
| Name | Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

