96 F. Cannavaro PES 2008
| Name | F. Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
97
Defence
86
Body Balance
77
Stamina
85
Top Speed
82
Acceleration
95
Response
87
Agility
72
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
83
Shot Power
60
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
60
Swerve
89
Header
95
Jump
76
Technique
58
Aggression
86
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
8
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | F. Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

