96 F. Cannavaro PES 2009
| Name | F. Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
97
Defence
86
Body Balance
82
Stamina
77
Top Speed
82
Acceleration
95
Response
87
Agility
67
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
60
Swerve
75
Header
95
Jump
72
Technique
53
Aggression
86
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | F. Cannavaro |
|---|---|
| ID | 965 |
| Nationality | Italy |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

