76 Cassetti PES 2008
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
65
Defence
82
Body Balance
82
Stamina
87
Top Speed
73
Acceleration
73
Response
74
Agility
77
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
82
Shot Power
68
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
78
Swerve
80
Header
75
Jump
80
Technique
76
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
