77 Cassetti PES 2009
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
71
Defence
82
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
78
Agility
79
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
82
Shot Power
68
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
78
Swerve
80
Header
75
Jump
78
Technique
76
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
