79 Cassetti PES 2010
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
68
Defence
82
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
78
Agility
77
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
82
Shot Power
70
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
78
Swerve
80
Header
75
Jump
78
Technique
76
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- Dribbling
| Name | Cassetti |
|---|---|
| ID | 6729 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
