72 Cavani PES 2008
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
32
Defence
78
Body Balance
77
Stamina
82
Top Speed
73
Acceleration
76
Response
72
Agility
75
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
81
Shot Power
79
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
57
Swerve
73
Header
78
Jump
79
Technique
76
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
