76 Cavani PES 2009
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
36
Defence
82
Body Balance
82
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
80
Response
77
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
81
Shot Power
79
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
78
Jump
80
Technique
76
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- One-Touch Pass
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

