77 Cavani PES 2010
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
36
Defence
82
Body Balance
81
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
82
Response
77
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
81
Shot Power
79
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
70
Swerve
76
Header
78
Jump
80
Technique
80
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- Scoring
| Name | Cavani |
|---|---|
| Full Name | Edinson Cavani |
| ID | 35477 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

