65 David Luiz PES 2008
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
49
Attack
67
Defence
76
Body Balance
73
Stamina
75
Top Speed
71
Acceleration
72
Response
71
Agility
66
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
74
Shot Power
55
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
55
Swerve
73
Header
76
Jump
70
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
