77 David Luiz PES 2009
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
76
Defence
77
Body Balance
80
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
79
Response
77
Agility
77
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
73
Shot Power
55
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
55
Swerve
73
Header
76
Jump
76
Technique
68
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
