83 David Luiz PES 2010
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
76
Defence
81
Body Balance
83
Stamina
80
Top Speed
82
Acceleration
79
Response
77
Agility
82
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
80
Shot Power
67
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
70
Swerve
78
Header
80
Jump
78
Technique
70
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition
Skills
- S13 Long Throw
| Name | David Luiz |
|---|---|
| Full Name | David Luiz |
| ID | 35207 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
