84 Davids PES 2008
| Name | Davids |
|---|---|
| Full Name | Edgar Davids |
| ID | 923 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
70
Defence
80
Body Balance
82
Stamina
91
Top Speed
83
Acceleration
86
Response
85
Agility
80
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
86
Shot Power
72
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
69
Swerve
67
Header
93
Jump
83
Technique
72
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Davids |
|---|---|
| Full Name | Edgar Davids |
| ID | 923 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
