76 Defour PES 2008
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | Belgium |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
44
Defence
70
Body Balance
77
Stamina
80
Top Speed
80
Acceleration
69
Response
84
Agility
80
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
75
Shot Power
66
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
67
Header
74
Jump
79
Technique
75
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | Belgium |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
