72 Defour PES 2009
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
63
Defence
70
Body Balance
84
Stamina
77
Top Speed
80
Acceleration
85
Response
84
Agility
80
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
75
Shot Power
66
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
67
Header
74
Jump
79
Technique
75
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

