76 Defour PES 2010
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
68
Defence
74
Body Balance
85
Stamina
74
Top Speed
77
Acceleration
86
Response
80
Agility
80
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
81
Shot Power
70
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
75
Swerve
67
Header
74
Jump
77
Technique
73
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition
Skills
- Playmaking
| Name | Defour |
|---|---|
| Full Name | Steven Defour |
| ID | 35532 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

