75 Dempsey PES 2008
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | Usa |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
52
Defence
75
Body Balance
80
Stamina
74
Top Speed
79
Acceleration
73
Response
78
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
75
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
74
Header
80
Jump
80
Technique
70
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | Usa |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
