76 Dempsey PES 2009
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | United States |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
52
Defence
75
Body Balance
74
Stamina
80
Top Speed
79
Acceleration
73
Response
81
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
75
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
79
Header
82
Jump
82
Technique
70
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Outside of the Boot
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | United States |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
