78 Dempsey PES 2010
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | United States |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
52
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
79
Top Speed
82
Acceleration
85
Response
85
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
82
Shot Power
80
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
79
Header
82
Jump
85
Technique
70
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S18 Cross Over Turn
- P17 Free Roaming
| Name | Dempsey |
|---|---|
| Full Name | Clint Dempsey |
| ID | 30200 |
| Nationality | United States |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
