94 Drogba PES 2008
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | Chelsea |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
96
Attack
47
Defence
95
Body Balance
85
Stamina
87
Top Speed
87
Acceleration
83
Response
80
Agility
79
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
87
Shot Power
95
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
76
Swerve
86
Header
95
Jump
86
Technique
92
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- Post Player
- One-Touch Pass
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | Chelsea |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

