92 Drogba PES 2009
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
91
Attack
47
Defence
94
Body Balance
83
Stamina
85
Top Speed
87
Acceleration
83
Response
77
Agility
79
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
87
Shot Power
95
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
76
Swerve
86
Header
95
Jump
86
Technique
92
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Post Player
- One-Touch Pass
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

