94 Drogba PES 2010
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Côte d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
94
Attack
50
Defence
97
Body Balance
84
Stamina
85
Top Speed
83
Acceleration
83
Response
77
Agility
79
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
87
Shot Power
95
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
76
Swerve
86
Header
95
Jump
86
Technique
92
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
83
Team Work
4
Condition
Skills
- S14 Quick Turn
- S18 Cross Over Turn
- S20 Scooping
- P19 Chasing Back
- Positioning
- Scoring
- Post Player
- DF Positioning
| Name | Drogba |
|---|---|
| Full Name | Didier Drogba |
| ID | 5558 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Côte d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

