93 Ferdinand PES 2009
| Name | Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
95
Defence
87
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
82
Acceleration
91
Response
77
Agility
77
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
62
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
83
Header
85
Jump
80
Technique
63
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Outside of the Boot
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

