92 R. Ferdinand PES 2008
| Name | R. Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
94
Defence
86
Body Balance
82
Stamina
83
Top Speed
79
Acceleration
92
Response
76
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
62
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
83
Header
85
Jump
83
Technique
63
Aggression
86
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | R. Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

