89 Ferdinand PES 2010
| Name | Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
95
Defence
87
Body Balance
75
Stamina
77
Top Speed
79
Acceleration
86
Response
74
Agility
75
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
62
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
83
Header
85
Jump
80
Technique
63
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- S10 DF Leader
| Name | Ferdinand |
|---|---|
| Full Name | Rio Ferdinand |
| ID | 820 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

