84 Figo PES 2008
| Name | Figo |
|---|---|
| Full Name | Luís Figo |
| ID | 840 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
55
Defence
75
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
78
Acceleration
80
Response
76
Agility
97
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
88
Short Pass Accuracy
85
Short Pass Speed
95
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
76
Shot Accuracy
85
Shot Power
73
Shot Technique
90
Free Kick Accuracy
92
Swerve
65
Header
72
Jump
90
Technique
85
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- Penalties
- One-Touch Pass
| Name | Figo |
|---|---|
| Full Name | Luís Figo |
| ID | 840 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
