79 Figo PES 2009
| Name | Figo |
|---|---|
| Full Name | Luís Figo |
| ID | 840 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
55
Defence
75
Body Balance
74
Stamina
74
Top Speed
78
Acceleration
74
Response
76
Agility
90
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
76
Shot Accuracy
85
Shot Power
73
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
85
Swerve
65
Header
72
Jump
90
Technique
85
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- Penalties
- One-Touch Pass
| Name | Figo |
|---|---|
| Full Name | Luís Figo |
| ID | 840 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
