77 Glen Johnson PES 2008
| Name | Glen Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
62
Defence
75
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
81
Acceleration
74
Response
82
Agility
72
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
79
Shot Power
59
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
62
Swerve
69
Header
84
Jump
68
Technique
80
Aggression
70
Mentality
65
GK Skills
62
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Glen Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
