79 Glen Johnson PES 2009
| Name | Glen Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
66
Defence
76
Body Balance
81
Stamina
83
Top Speed
81
Acceleration
72
Response
82
Agility
74
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
79
Shot Power
59
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
62
Swerve
69
Header
84
Jump
69
Technique
80
Aggression
70
Mentality
65
GK Skills
62
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Glen Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
