85 Johnson PES 2010
| Name | Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
67
Defence
82
Body Balance
85
Stamina
85
Top Speed
88
Acceleration
82
Response
82
Agility
77
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
68
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
66
Swerve
74
Header
84
Jump
74
Technique
85
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition
Skills
- S08 Slide Tackle
- S13 Long Throw
| Name | Johnson |
|---|---|
| Full Name | Glen Johnson |
| ID | 4884 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

