93 Henry PES 2008
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
96
Attack
33
Defence
82
Body Balance
93
Stamina
80
Top Speed
96
Acceleration
83
Response
82
Agility
94
Dribble Accuracy
94
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
94
Shot Accuracy
86
Shot Power
93
Shot Technique
89
Free Kick Accuracy
88
Swerve
69
Header
80
Jump
96
Technique
85
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Side
- Penalties
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

