88 Henry PES 2010
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
40
Defence
83
Body Balance
77
Stamina
84
Top Speed
82
Acceleration
78
Response
76
Agility
87
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
91
Shot Accuracy
85
Shot Power
88
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
88
Swerve
66
Header
80
Jump
91
Technique
82
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S18 Cross Over Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
- S20 Scooping
- P11 Cut Back Pass
- P12 Incisive Run
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Scoring
- Side
- Special Curling Chip Shot
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

