90 Henry PES 2009
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
94
Attack
40
Defence
83
Body Balance
77
Stamina
87
Top Speed
84
Acceleration
83
Response
82
Agility
87
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
94
Shot Accuracy
85
Shot Power
93
Shot Technique
89
Free Kick Accuracy
88
Swerve
66
Header
80
Jump
91
Technique
83
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Side
- Penalties
- Outside of the Boot
| Name | Henry |
|---|---|
| Full Name | Thierry Henry |
| ID | 881 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

