70 Higuaín PES 2008
| Name | Higuaín |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
39
Defence
76
Body Balance
83
Stamina
77
Top Speed
84
Acceleration
70
Response
80
Agility
83
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
74
Shot Power
73
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
78
Swerve
68
Header
73
Jump
82
Technique
77
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
| Name | Higuaín |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
