75 Higuain PES 2009
| Name | Higuain |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
42
Defence
80
Body Balance
79
Stamina
83
Top Speed
84
Acceleration
77
Response
84
Agility
83
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
80
Shot Power
77
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
78
Swerve
70
Header
76
Jump
76
Technique
85
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Passing
- Defensive Positioning
| Name | Higuain |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
