84 Higuain PES 2010
| Name | Higuain |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
42
Defence
81
Body Balance
79
Stamina
87
Top Speed
84
Acceleration
83
Response
84
Agility
82
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
89
Shot Accuracy
85
Shot Power
90
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
78
Swerve
75
Header
76
Jump
75
Technique
90
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S21 Super Sub
- Dribbling
- DF Positioning
| Name | Higuain |
|---|---|
| Full Name | Gonzalo Higuaín |
| ID | 33633 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

