72 Kolarov PES 2008
| Name | Kolarov |
|---|---|
| Full Name | Aleksandar Kolarov |
| ID | 36764 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
57
Defence
82
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
72
Acceleration
68
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
84
Shot Power
63
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
77
Swerve
66
Header
70
Jump
74
Technique
66
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Kolarov |
|---|---|
| Full Name | Aleksandar Kolarov |
| ID | 36764 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
