74 Kolarov PES 2009
| Name | Kolarov |
|---|---|
| Full Name | Aleksandar Kolarov |
| ID | 36764 |
| Nationality | Serbia |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
61
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
74
Top Speed
72
Acceleration
68
Response
71
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
90
Shot Power
63
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
84
Swerve
66
Header
70
Jump
76
Technique
72
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Shooting from Distance
| Name | Kolarov |
|---|---|
| Full Name | Aleksandar Kolarov |
| ID | 36764 |
| Nationality | Serbia |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
