69 Lee Dong Gook PES 2008
| Name | Lee Dong Gook |
|---|---|
| Full Name | Lee Dong-gook |
| ID | 1761 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Middlesbrough |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
33
Defence
82
Body Balance
72
Stamina
75
Top Speed
70
Acceleration
82
Response
69
Agility
69
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
82
Shot Power
80
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
57
Swerve
79
Header
73
Jump
70
Technique
79
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
| Name | Lee Dong Gook |
|---|---|
| Full Name | Lee Dong-gook |
| ID | 1761 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Middlesbrough |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
