82 M. Caceres PES 2009
| Name | M. Caceres |
|---|---|
| Full Name | Martín Cáceres |
| ID | 36888 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Uruguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
82
Defence
80
Body Balance
83
Stamina
80
Top Speed
79
Acceleration
81
Response
77
Agility
72
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
53
Swerve
84
Header
86
Jump
71
Technique
64
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Sliding Tackle
| Name | M. Caceres |
|---|---|
| Full Name | Martín Cáceres |
| ID | 36888 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Uruguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

