83 Montella PES 2008
| Name | Montella |
|---|---|
| ID | 980 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
33
Defence
70
Body Balance
82
Stamina
86
Top Speed
87
Acceleration
93
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
90
Shot Accuracy
74
Shot Power
87
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
86
Header
85
Jump
87
Technique
93
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
- Penalties
| Name | Montella |
|---|---|
| ID | 980 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 9 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
