77 Montella PES 2009
| Name | Montella |
|---|---|
| ID | 980 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
33
Defence
70
Body Balance
73
Stamina
80
Top Speed
84
Acceleration
89
Response
84
Agility
82
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
73
Shot Power
85
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
83
Header
84
Jump
86
Technique
90
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Defensive Positioning
- Penalties
| Name | Montella |
|---|---|
| ID | 980 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 23 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
