65 N. Sánchez PES 2008
| Name | N. Sánchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
72
Defence
84
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
70
Acceleration
69
Response
68
Agility
65
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
82
Shot Power
56
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
49
Swerve
80
Header
75
Jump
72
Technique
53
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | N. Sánchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
