64 N. Sanchez PES 2009
| Name | N. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
54
Attack
72
Defence
84
Body Balance
75
Stamina
69
Top Speed
68
Acceleration
72
Response
66
Agility
66
Dribble Accuracy
62
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
76
Shot Power
57
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
53
Swerve
76
Header
78
Jump
66
Technique
55
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | N. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
