71 N. Sanchez PES 2010
| Name | N. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
73
Defence
81
Body Balance
75
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
72
Agility
72
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
76
Shot Power
60
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
60
Swerve
76
Header
78
Jump
78
Technique
55
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | N. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Sánchez |
| ID | 37239 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
