87 Nedved PES 2008
| Name | Nedved |
|---|---|
| Full Name | Pavel Nedvěd |
| ID | 990 |
| Nationality | Czech Republic |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
60
Defence
76
Body Balance
81
Stamina
91
Top Speed
84
Acceleration
86
Response
83
Agility
84
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
85
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
92
Shot Power
79
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
78
Swerve
71
Header
76
Jump
87
Technique
83
Aggression
90
Mentality
50
GK Skills
90
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Shooting from Distance
| Name | Nedved |
|---|---|
| Full Name | Pavel Nedvěd |
| ID | 990 |
| Nationality | Czech Republic |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
