84 Nedved PES 2009
| Name | Nedved |
|---|---|
| Full Name | Pavel Nedvěd |
| ID | 990 |
| Nationality | Czech |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
62
Defence
76
Body Balance
83
Stamina
79
Top Speed
79
Acceleration
79
Response
83
Agility
84
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
88
Shot Power
77
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
78
Swerve
71
Header
75
Jump
87
Technique
81
Aggression
91
Mentality
50
GK Skills
90
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Passing
- Shooting from Distance
- Outside of the Boot
| Name | Nedved |
|---|---|
| Full Name | Pavel Nedvěd |
| ID | 990 |
| Nationality | Czech |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
