84 Park Ji Sung PES 2008
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
68
Defence
82
Body Balance
84
Stamina
95
Top Speed
86
Acceleration
86
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
75
Shot Power
76
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
73
Swerve
74
Header
75
Jump
82
Technique
84
Aggression
82
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

