84 Park Ji Sung PES 2009
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
65
Defence
83
Body Balance
91
Stamina
84
Top Speed
86
Acceleration
86
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
74
Shot Power
78
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
73
Swerve
74
Header
73
Jump
82
Technique
84
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

