83 Park Ji Sung PES 2010
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
65
Defence
79
Body Balance
91
Stamina
84
Top Speed
86
Acceleration
87
Response
88
Agility
81
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
75
Shot Power
80
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
73
Swerve
79
Header
73
Jump
82
Technique
81
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
90
Team Work
7
Condition
Skills
- S18 Cross Over Turn
- P10 Box-to-Box
- Playmaking
| Name | Park Ji Sung |
|---|---|
| Full Name | Park Ji-sung |
| ID | 557 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Manchester United |
| National Team | South Korea |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

